• Milí rodičia,

prečítajte si prosím niekoľko informácií a odporúčaní, ako zvládnuť prvé dni a týždne po nástupe dieťaťa do materskej školy. Táto zmena sa dotýka celej rodiny a najmä maminky malého drobca. Je to záťažové obdobie pre všetkých zainteresovaných – dieťa, rodičov, pedagógov.

Existuje niekoľko zásad, (ktoré však nemusia platiť pre každé dieťa a každého rodiča). Týkajú sa nielen najmladších  detí ale aj starších detí, ktoré prvý krát nastupujú do materskej školy.

Doprajme deťom:

Čas na adaptáciu - každému dieťaťu podľa jeho individuálnych potrieb ( priemerná doba je okolo 14 dní).

Čas na vnútorné vyrovnanie sa s novou situáciou – nové prostredie, kolektív detí, lúčenie s rodičmi.

Čas na zmenu denného programu – včaššie ranné vstávanie, zmeny v dennom režime.

Čas na vzdor, na plač – nepáči sa mi tu, nechcem tu byť...

Čas na získanie dôvery -  som tu v bezpečí, poznám svoje pani učiteľky, poznávam svojich nových kamarátov.

Čas na získanie istoty – mama, oco  príde, majú ma tu radi.

Dôležité je, aby ste úzko spolupracovali s pedagógmi, boli prístupní k ich návrhom, odporučeniam.  Aby ste neočakávali od Vášho dieťaťa ani od materskej školy, že proces adaptácie prebehne úplne bez problémov. Niekedy nás deti prekvapia a napriek našim predpokladom prebehne adaptácia bez problémov. Inokedy sa adaptačné problémy môžu vyskytnúť po niekoľkých bezproblémových dňoch alebo týždňoch. Významnú úlohu tu zohráva najmä čas.

Ak adaptácia dieťaťa trvá príliš dlho (viac týždňov, mesiacov) alebo je pre dieťa veľmi náročná, je možné na určitý čas prerušiť dochádzku dieťaťa do materskej školy. V ojedinelých prípadoch aj odporučiť ukončenie  dochádzky do materskej školy, počkať rok kým dieťa dozrie.

Dieťa vo veku okolo 3 rokov pred vstupom do materskej školy by malo zvládnuť:

• krátke odlúčenie od matky,
          • malo by mať podvedomie o tom, kde ide, že tam nebude mama,
          • poznať a povedať svoje meno,
          • vedieť vyjadriť svoje potreby – potrebu ísť na WC, potrebu napiť sa, povedať čo ho bolí a pod.
          • veku primerane reagovať na podnety a pokyny pani učiteľky,
          • základy sebaobsluhy – obliecť si základné časti odevu, obuť si papučky, jesť lyžicou, piť zo šálky, jesť bežné jedlá, sedieť pri stolovaní, ísť na WC, umyť si a utrieť si ruky.

To sú základné, pre Vás dôležité informácie.

Všetky ďalšie potrebné informácie o organizácii materskej školy, pravidlách, normách, zásadách spolužitia kolektívu detí, zákonných zástupcov detí a zamestnancov materskej školy a podrobnosti o vnútornom režime, prevádzke a organizácii materskej školy, právach a povinnostiach detí a zákonných zástupcov detí  nájdete podrobne rozpracované v Školskom poriadku pre materskú školu.